51. A man buys postage stamps of denomination of 30 ps. and 50 ps. for rs. 10.00. He buys 22 stamps in all. Find the no of 30ps. stamps bought by him.
Answer:
Explanation:50ps stamp = 17 (17*.50 = 8.50rs)
30ps stamp = 5 (5*.30 = 1.50rs)
Workspace
Wipro NLTH
52. If 5 tomatoes are worth 8 oranges,5 oranges are worth 4 apples, 7 apples are worth 3 pineapples and 7 pineapples cost rs.203,then the approx price of each tomato is?
Answer:
Explanation:Let, 7 pineapples cost = Rs.203
So, 1 pineapple = 203/7 = 29rs
Therefore, 3 pineapples = 29*3 =87rs
So, 7 apples = 87rs
Therefore, 1 apple = 87/7 = 12.42rs
And 4 apples= 12.42*4 = 49.71rs
So, 5 oranges = 49.71rs
Therefore, 1 orange = 49.71/5 = 9.94rs
And, 8 oranges = 9.94 * 8 = 79.54
Therefore, 5 tomatoes = 79.54
So, 1 tomatoe = 79.54/5 = 15. 90 rs.
Approx 16rs per tomato.
Workspace
Wipro NLTH
53. If x and y are multiples of 2 then which are all the multiples of 2
1) x*y
2) x^y
3) x+y
4) x-y
5) x/y
Answer:
Explanation:x*y, x^y, x+y, x-Y are even numbers
Workspace
Wipro NLTH
54. Today is Monday. After 61 days, it will be?
Answer:
Explanation:Divide 61 days by 2 gives 8 weeks and 5 remainder
For remainder 0, the day would be Monday
for remainder 1, the day would be Tuesday
For remainder 5, the day would be Saturday
Workspace
Wipro NLTH
55. The average weight of 6 men decreases by 3 kg when one of them weighing 80 kg is replaced by a new man . The weight of the new man is
Answer:
Explanation:let the avg age of 6 persons is x,
& the age of new person is n,
so,atq,
x-3=(6x+n-80)/6
n=62
Workspace
Wipro NLTH
56. The average of two numbers is M. If one number is N, then the other number is :
Answer:
Explanation:let the one number is L
and second one is N
so average=> (L+N)/2=M
=> L = 2M-N
so option d
Workspace
Wipro NLTH
57. Population is 20000. Population increases by 10% every year, then the population after 3 years is?
Answer:
Explanation:population after 1st year = 20000*10/100 = 2000 ===> 20000+2000 = 22000
population after 2nd year = 22000*10/100 = 2200 ===> 22000+2200 = 24200
population after 3rd year = 24200*10/100 = 2420 ===> 24200+2420 = 26620
Workspace
Wipro NLTH
58. If the provisions last for 30 days for 3000 men then if after 10 men are included then the remaining provisions last for how many days?
Answer:
Explanation:3000 men use for 30 days. so for 1 person = 30/3000 days = 1/100 =0.01days
for 10 ppl,its 0.1. so for 3010 ppl,its 30 - 0.1 = 29.9 days
Workspace
Wipro NLTH
59. Between 100 to 200 how many no are divisible by both 3 and 2 and 100,200 are inclusive?
Answer:
Explanation:Prime numbers are 21.
100-21=79
Workspace
Wipro NLTH
60. By selling toffees at 20 for a rupee, a man loses 4 %. To gain 20 for one rupee, he must sell how many toffees?
Answer:
Explanation:selling price for 1 toffee = 1/20
now, 96% = 1/20
120% = x
solving we get x=1/16
hence, 16 toffee in 1 rupee.
Workspace
Wipro NLTH