51. The length of a rectangle is increased by 60%. By what percent would the width have to be decreased to maintain the same area ?
Answer:
Explanation:assume initially l=100 and b=100
so area =l*b
160(100-b)=100*100
b=37(1/2)%
Workspace
Hexaware Technologies
52. Total ages of P, Q,R be 27. P is two years elder than Q. Who is twice as old as R. Then how old is Q?
Answer:
Explanation:Let the age of R be x then ,
age of Q= 2x and of P=2x+2
now , according to question
(x)+(2x)+(2x+2)=25
i,e. x=5
Hence age of R = 5 years and of Q=2x=2*5=10 years.
Workspace
Hexaware Technologies
53. A man spend 810 in buying trouser at Rs 70 each and shirt at 30 each.What will be the ratio of trouser and shirt when the maximum number of trouser is purchased?
Answer:
Explanation:70x + 30y = 810
if y= 6 than we get x = 9
so trouser:shirt = 9:6 = 3:2
Workspace
Hexaware Technologies
54. A can do a piece of work in 9 days. B can do the same in 12 days. In how many days can the work be completed if A and B work together?
Answer:
Explanation:A's one day work=1/9
B's one day work=1/12
Both's one day work=1/9+1/12
=7/36
so they will take 36/7 days
36/7=5 1/7
Workspace
Hexaware Technologies
55. I had about Rs.14.40 in one rupee coins and 20 paise coins when I went out for shopping. When I returned, I found that number of 20 paise coins and 1 rupee coins are exactly as 1 rupee and 20 paise coins respectively, that I had originally. I came back with one third of what I had started out with. How many one rupee coins did I have initially?
Answer:
Explanation:Let's assume he had X coins of 20 paisa and Y coins of Rs 1.
Then
20x+100y = 3*(100x+20Y)
280 x= 40 y
y=7x
For Rs 14, x=2
then y =14
so he had 14 coins of Rs. 1 initially.
Workspace
Hexaware Technologies
56. The average of the first five prime numbers greater than 20 is:
Answer:
Explanation:prime no are 23,29,31,37,41 and average will be (23+29+31+37+41)/5=32.20
Workspace
Hexaware Technologies
57. The average weight of 3 men A, B and C is 84 kg. Another man D joins the group and the average now becomes 80 kg. If another man E, whose weight is 3 kg more than that of D, replaces A then the average weight of B, C, D and E becomes 79 kg. The weight of A is :
Answer:
Explanation:A+B+C=84*3=252....(i)
A+B+C+D=80*4=320...(ii)
D's age = 320-252=68 kg
then E's age = 68+3=71 kg
Now, B+C+D+E = 79*4=316.....(iii) B+C+68+71=316 or B+C = 177.....(iv)
Put value of B+C in eqn (i)
A=252-177 = 75kg Ans.
Workspace
Hexaware Technologies
58. Don and his wife each receive an 8 percent annual raise. If don receives a raise rs.800 and his wife receives a raise of rs. 840, what is the difference between their annual income after their raises?
Answer:
Explanation:Don salary 8% = 800 ; Therefore, 100% = 10000
His wife salary 8% = 840; Therefore, 100% = 10500
After raise 8%,
Don salary = 10000 + 800 = 10800
And his wife salary = 10500+ 840 = 11340
Difference = 11340 - 10800 = 540
Workspace
Hexaware Technologies
59. An alloy contains copper and zinc in the ratio of 5:3 and another contains copper and tin in the ratio of 8:5. If equal weights of the two are melted together to form a new alloy, find the weight of tin per kg in the new alloy.
Answer:
Explanation:Here is no explanation for this answer
Workspace
Hexaware Technologies
60. On increasing the price of T.V. sets by 30%, their sale decreases by 20%. What is the effect on the revenue receipts of the shop ?
Answer:
Explanation:Here is no explanation for this answer
Workspace
Hexaware Technologies