Take FREE!! Online Mettl Mock Test to Crack TechM and Other Companies Written Exams.
Get Off-Campus Placement Jobs Info !!!
Practice Tech Mahindra Essay Topics

Logical Reasoning :: Logical Problems - Discussion

Home > Logical Reasoning > Logical Problems > MCQs Questions Discussion

2 / 58

A boy buys 18 sharpeners (brown or white) for Rs. 100. For every white sharpener, he pays one rupee more than the brown sharpener. What is the cost of white sharpener & how much did he buy?

A5, 13

B5, 10

C6, 10

DNone of these

Answer: Option (Login/Signup)

Show Explanation

Asked In :: TCS

Post Your Answer Here:     

No Discussion on this question yet!