Get Off-Campus Placement Jobs Info !!!
Programs asked in Mettl Coding Round
Click To Practce List of Programs asked in Nagarro !!!

Logical Reasoning :: Logical Problems - Discussion

Home > Logical Reasoning > Logical Problems > MCQs Questions Discussion

11 / 58

A boy buys 18 sharpeners (brown or white) for Rs. 100. For every white sharpener, he pays one rupee more than the brown sharpener. What is the cost of white sharpener & how much did he buy?

A5, 13

B5, 10

C6, 10

DNone of these

Answer: Option (Login/Signup)

Show Explanation

Asked In :: TCS

Post Your Answer Here:     

No Discussion on this question yet!