placement question papers for TCS
201 / 652
The price of lunch for 15 people was 207 pounds, including a 15 percent gratuity of service. What was the average price per person, excluding the gratuity?
A18 pounds
B22 pounds
C16 pounds
D12 pounds
Answer: Option D
Explanation:Let the net price excluding the gratuity of service = x pounds
Then, total price including 15% gratuity of service = x*(100+15100) = 1.15x pounds
So, 1.15x = 207 pounds
=> x = 207/1.15 = 180 pounds
Net price of lunch for each person = 180/15 = 12 pounds
Submit Your Solution
202 / 652
A closed cylindrical tank contains 36 ? cubic feet of water and its filled to half its capacity. When the tank is placed upright on its circular base on level ground, the height of water in the tank is 4 feet. When the tank is placed on its side on level ground, what is the height, in feet, of the surface of the water above the ground?
A3 feet.
B3.5 feet
C6 feet.
D7 feet.
Answer: Option A
Explanation:Formula to get volume of cylinder = πr^2h
Given height of tank = 4ft.
=> πr^2 * 4 = 36π
=> r = 3
=> cylinder diameter = 6 feet.
When the tank is placed on its side on level ground.
The height of the surface of the water above the ground = 3 feet.
Submit Your Solution
203 / 652
In particular, language if A=0, B=1, C=2,..... .., Y=24, Z=25
then what is the value of below eq.
 ONE
+ ONE
---------
ABDAI
BABDI
CDABI
DCIDA
Answer: Option A
Explanation:A,B,C ------Z (26 characters.) so for this problem base will be 26 instead of 10.
as we know for base 10 there are 10 digit i.e (0,1,2,-----9).
E => 4. So E + E = 8 which is equal to I.
Now N + N => 13 + 13 = 26. But in base 26 so
26|26
-------- 0
26|1
-------- 1
 0
=> 10 here 1 will be cary over. and 0 mean A
and O+O+1 = 14+14+1 = 29
26|29
-------- 3
26|1
-------- 1
 0
=> 13 i.e 1 = B and 3 = D
so ONE + ONE = BDAI
Submit Your Solution
204 / 652
The perimeter of a equilateral triangle and regular hexagon are equal. Find out the ratio of their areas?
A3:2
B2:3
C1:6
D6:1
Answer: Option B
Explanation:Perimeter of equilateral triangle = Perimeter of regular hexagon
6r=3a => a/r=2
(sqrt(3)/4)a^2:3sqrt(3)/2 r^2
=>a^2/r^2:3*2 =4:6=2:3
Submit Your Solution
205 / 652
Assume that f(1)=0 and f(m+n)=f(m)+f(n)+4(9mn-1). For all natural numbers (Integers>0)m and n. What is the value of f(17)?
A5436
B4831
C5508
D4832
Answer: Option D
Explanation:f(2) = f(1+1)=f(1)+f(1)+4(9*1*1 - 1 )= 0+0+4*8 = 32
f(4) = f(2+2)=f(2)+f(2)+4(9*2*2 - 1 )= 32+32+4*35 = 204
f(8) = f(4+4)=f(4)+f(4)+4(9*4*4 - 1 )= 204+204+4*143 = 980
f(16) = f(8+8)=f(8)+f(8)+4(9*8*8 - 1 )= 980+980+4*575 = 4260
f(17)= f(1+16)= f(16)+f(1)+4(9*16*1 -1)= 4260+0+ 4*143= 4832
Submit Your Solution
206 / 652
Which of the following numbers must be added to 5678 to give a reminder 35 when divided by 460?
A980
B797
C955
D618
Answer: Option B
Explanation:Let x be the number to be added to 5678.
When you divide 5678 + x by 460 the remainder = 35.
Therefore, 5678 + x = 460k + 35 here k is some quotient.
=> 5643 + x should exactly divisible by 460.
Now from the given options x = 797.
Submit Your Solution
207 / 652
A girl entered a store and bought x flowers for y dollars (x and y are integers). When she was about to leave, the clerk said, "If you buy 10 more flowers I will give you all for $ 2, and you will save 80 cents a dozen". The values of x and y are:
A(15,1)
B(10,1)
C(5,1)
DCannot be determined
Answer: Option C
Explanation:Given she bought x flowers for y dollars.
So 1 flower cost = yx
12 flowers or 1 dozen cost = 12yx
Again, x+10 cost = 2 dollars
1 flower cost = 210+x
12 flowers or 1 dozen cost = 2*1210+x=2410+x
Given that this new dozen cost is 80 cents or 4/5 dollar less than original cost.
=>12yx−2410+x = 45
Submit Your Solution
208 / 652
If a number is divided by 357 the remainder is 5, what will be the remainder if the number is divided by 17?
A9
B3
C5
D7
Answer: Option C
Explanation:Let 'N' be the given number. N=357k+5 = 17*21k+5
If this number is divided by 17 remainders is 5 as 357k is exactly divided by 17.
Submit Your Solution
209 / 652
2345 23455 234555 234555........... what was last 2 numbers at 200th digit?
A44
B55
C54
D66
Answer: Option B
Explanation:Here is no explanation for this answer
Submit Your Solution
210 / 652
A tree of height 36m is on one edge of a road broke at a certain height. It fell in such a way that the top of the tree touches the other edge of the road. If the breadth of the road is 12m, then what is the height at which the tree broke?
A16
B24
C12
D18
Answer: Option A
Explanation:If tree is broken then becomes a right angled triangle.
Lets assume the height of broken tree =y
and length of broken part=x
now, x + y = 36 ------------ (1)
x^2 - y^2=144
(x+y)(x-y)=144
x-y = 4 ----------- (2)
By solving eq. (1) & (2)
=>x=20 & y=16
Submit Your Solution
Here is the list of questions asked in placement question papers for TCS placement papers of TCS. Practice TCS Written Test Papers with Solutions and take Q4Interview TCS Online Test Questions to crack TCS written round test. Overall the level of the TCS Online Assessment Test is moderate. Only those candidates who clear the written exam will qualify for the next round, so practic all the questions here and take all the free tests before going for final selection process of TCS