TCS Placement Questions & Answers :: TCS
441 / 652
If the price of petrol increases by 25% and Kelvin intends to spend only an additional 15%on petrol, by how much % will he reduce the quantity of petrol purchased?
A12%
B8%
C10%
D6.67%
Answer: Option B
Explanation:Let the current price of unit quantity of petrol be x. New price=1.25x.
Let reduced quantity be y.
y*1.25x = 1.15x,
y=115/125=23/25
Reduction = 1 - 23/25 = 2/25 = 8%
Submit Your Solution
442 / 652
A team won 80% of the games if played. If played 5 more games of which if won 3 and lost 2. Its loss percentage changed by 25%. How many games did it played overall?
A20
B16
C14
D25
Answer: Option A
Explanation:Game played = x
Then Lost Game = x/5
Now they played 5 more games in which they lost 2
so, (x+5)*25/100 = x/5 + 2
=> x=15
Total game played = 15+5 = 20
Submit Your Solution
443 / 652
A gardener changed the size of his rectangle shaped garden by increasing its length by 40% and decreasing its width by 20%. The area of the new garden
AHas increased by 12%
BHas increased by 8%
CHas increased by 20%
DCannot be expressed in % terms without actual numbers.
Answer: Option A
Explanation:If (l*b)=x is initial area, then
New area = 1.4*l *0.8*b= 1.12*l*b= 1.12 x
Increase in area= 0.12 x
Percentage increase in area = 100*0.12x/x= 12 %
Submit Your Solution
444 / 652
Certain positive integers have these properties:
(I)The sum of the squares of their digits is 50
(II) Each digit is larger than the one to its left.
The product of the digits of the larger integer with both properties is
A7
B36
C25
D48
Answer: Option B
Explanation:Integers that exhibit the given properties are 17,1236,345
the largest integer among those is 1236
so product of the digits of 1236 is 36.
Submit Your Solution
445 / 652
At the end of the 1894 Suresh was half as old as his grandmother. The sum of the years was born in 3644. How old Suresh was at the end of 1899?
A49
B48
C55
D53
Answer: Option D
Explanation:Lets assume Suresh age in 1894 = x.
So, Grandmothers age = 2x.
Year of birth for Suresh = (1894 - x)
and grandmother = (1894-2x)
Adding 2*1894 - 3x = 3644
=> x=48
At the end of 1899, age = (48 + 1899-1894) = 53
Submit Your Solution
446 / 652
Mr and Mrs smith had invited 9 of their friend and their spouses for party at wiki beachresort.the stand for group photograph if mr smith never stand next to mrs smith then how many way group arrange in row.
A20!
B19!+18!
C18*19!
D2*19!
Answer: Option C
Explanation:Mr and Mrs smith never be together so out of 20 (with both them) 19 can b any place so total = 19!
20 because their invitees are with their spouses.
Also 1 of them can stand with other so 18 places
So total is 18*19!
Submit Your Solution
447 / 652
Tim and Elan are 90 km from each other, they start to move each other simultaneously, Tim at speed 10 and Elan 5kmph, if every hour they double their speed what is the distance that Tim will pass until he meet Elan?
A45
B60
C20
D80
Answer: Option B
Explanation:1st hour=tim 10kmph elan 5 the dist will be 90-15=75
2nd hr=tim->20kmph & elan->10 dist=75-30=45
3rd hr =tim->40 & elan->20..the totl dist for 3rd hr is 60.but we need only 45km to meet ..so we consider only 45mins instead of 3rd hr..
In 45mins =>tim ->30 & elan->15
totl dist travld by tim is 10+20+30=60
Submit Your Solution
448 / 652
A Grocer bought 24 kg coffee beans at price X per kg. After a while one third of stock got spoiled so he sold the rest for $200 per kg and made a total profit of twice the cost. What must be the price of X?
A33 1/3
B66 2/3
C44 4/9
D50 1/3
Answer: Option C
Explanation:Cost price= 24*X,
spoiled= 24*1/3=8 kg, now total amount= (24-8)=16 kg
selling price= 16*200 =3200
profit= (3200-24*X)
profit=2* cost , (3200-24*X)= 2*24*X, x=400/9 =44 4/9
Submit Your Solution
449 / 652
A class of 100 students. 24 of them are girls and 32 are not. Which base am I using?
A0
B6
C2
D3
Answer: Option B
Explanation:Let the base be X.
Therefore (X*X + X*0 + 0) = (2*X +4) + (3*X + 2),
=> X * X = 5 * X + 6,
=> X * X - 5 * X -6 = 0,
=> (X- 6) (X+1) = 0
Therefore base is 6.
Submit Your Solution
450 / 652
On a certain island, 5% of the 10000 inhabitants are one-legged and half of the others go barefooted. What is the least number of Shoes needed in the island?
A10000
B10200
C9500
D9000
Answer: Option A
Explanation:One-legged = 5% of 10000 = 500
Remaining = (10000-500) = 9500
Barefooted = 9500/2 = 4750
Remaining people = 9500-4750 = 4750
Hence required number of shoes = 4750*2+500*1 = 10000
Submit Your Solution
Here is the list of questions asked in TCS Aptitude Test Question with Answers page 45. Practice TCS Written Test Papers with Solutions and take Q4Interview TCS Online Test Questions to crack TCS written round test. Overall the level of the TCS Online Assessment Test is moderate. Only those candidates who clear the written exam will qualify for the next round, so practic all the questions here and take all the free tests before going for final selection process of TCS